Niedoczynność tarczycy – o chorobie

To tarczyca produkuje niezbędne do życia hormony, które umożliwiają prawidłową przemianę materii. Pracę tarczycy reguluje przysadka mózgowa, która z jednej strony aktywizuje tarczycę do produkcji potrzebnych hormonów, z drugiej strony hormony wytwarzane przez tarczycę ograniczają poziom substancji wytwarzanych przez przysadkę mózgową, dzięki czemu oba organy kontrolują się nawzajem.

Niestety, dość często spotyka się choroby tego gruczołu i szczególnie często dotykają one kobiet, według badań pięciokrotnie częściej niż mężczyzn. Istotą choroby jest nieodpowiedni poziom hormonów – zbyt wysoki powoduje tak zwaną nadczynność, zbyt niski niedoczynność tarczycy. W obu przypadkach wczesne wykrycie nieprawidłowości ułatwia leczenie i eliminuje szereg niebezpiecznych powikłań dla naszego całego organizmu. Obok chorób tarczycy o podłożu hormonalnym, do których należy niedoczynność i nadczynność, drugą grupę stanowią chorobowe zmiany w wielkości i budowie tego gruczołu (wole, guzy).

badanie-tarczycy 3

Na czym polega niedoczynność tarczycy?

Jeśli chodzi o niedoczynność, to daje ona o sobie znać w krótkim czasie, jednak nie zawsze objawy są na tyle wyraźne, że dadzą się bez problemu zdiagnozować, skutkiem czego męczymy się z pewnymi dolegliwościami, nie wiedząc, czym naprawdę są spowodowane. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest tak zwana choroba Hashimoto, czyli dziedziczone genetycznie zapalenie autoimmunologiczne polegające na tym, że układ odpornościowy mylnie atakuje tkanki naszego organizmu, co wywołuje stan zapalny. Zapalenia są trzecią grupą chorób dotykających tarczycę, w ich wyniku może wystąpić albo nadprodukcja, albo niedobór hormonów produkowanych przez ten gruczoł. Ważnym czynnikiem wywołującym niedoczynność tarczycy jest także niedobór jodu, który jest niezbędny do produkcji hormonów. Wpływ na niedoczynność może mieć również nieodpowiednia dieta oraz zanieczyszczenie środowiska.

Jeśli chodzi o objawy niedoczynności, to, jak już wspomniano, nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania, z uwagi na ich ogólny i niespecyficzny charakter. Uczucie ciągłego zmęczenia, obniżony nastrój, kłopoty z koncentracją, senność, to symptomy, które nie koniecznie kojarzą się z chorobą, a raczej z przepracowaniem i wynikającym stąd przemęczeniem. Tymczasem mogą one stanowić pierwszy sygnał ostrzegawczy. Jeżeli temu wszystkiemu towarzyszy uczucie zimna, przybieranie na wadze, rzednięcie włosów, skóra blada i sucha, problemy z trawieniem, to jest to już bardzo wyraźny dzwonek alarmowy oznaczający konieczność przeprowadzenia stosownych badań, to jest  sprawdzenia poziomu hormonów tarczycowych. Nieleczona niedoczynność tarczycy może przynieść bardzo negatywne skutki dla całego naszego organizmu. Niedobór jodu powoduje nadmierne rozrośnięcie się gruczołu tarczycy i powstawanie tak zwanego wola. Oprócz tego wspomniane wcześniej objawy nasilają się, co w efekcie uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie.

Po zdiagnozowaniu choroby stosuje się leczenie farmakologiczne, polegające na podawaniu doustnym tyroksyny, syntetycznego hormonu, którego niedobór jest przyczyną problemów. Oprócz tego ważną rolę pełnią ćwiczenia fizyczne i odpowiednia dieta. Chodzi o wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów zawierających jod, a więc na przykład ryb morskich czy owoców morza. Godne polecenia są produkty o niskiej zawartości tłuszczu i cholesterolu, produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, unikać należy z kolei słodyczy i na przykład kapusty. Dobrym rozwiązaniem jest tradycyjna dieta śródziemnomorska.